Rzeszów wspólnie z ludźmi kultury i sztuki stworzy długofalowy plan działania, w dążeniu do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029
Wtorkowym popołudniem w Teatrze Maska odbyło się spotkanie Prezydenta Konrada Fijołka i miejskich urzędników z Rzeszowską Radą Kultury, organem doradczym prezydenta. Na spotkanie zaproszono również rektorów wyższych uczelni. Tematem rozmów było wspólne działanie przy aplikowaniu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku.

Prezydent zwrócił się do rzeszowskich twórców kultury z prośbą o włączenie się do działań miasta i wspólną pracę nad ofertą kulturalną, aby przyciągnąć do miasta kolejne pokolenia. Chodzi o stworzenie kapitału na przyszłość.

Rzeszów będzie się ubiegał o ESK 2029



Zbudowanie w mieście tradycji kulturalnych. A te możemy stworzyć inwestując w kulturę i pracę naszych twórców. Aplikowanie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, tworzenie tych tradycji nam ułatwi i na pewno nas zmobilizuje do sprawnego działania. Ważne jest aby przygotować ofertę opartą na twórczości naszych artystów, ofertę szeroką, która przyciągnie odbiorców. Chcemy też przyciągnąć znane, wybitne osobowości świata kultury, które będą ambasadorami naszego miasta na świecie.

Czuję wielkie wyzwanie jakie się tu kryje. To największe wyzwanie dla naszego miasta, wielka przygoda w którą możemy wyruszyć razem. Teraz wszyscy znają Rzeszów i wiedzą co zrobili jego mieszkańcy. Nie jesteśmy anonimowym miastem. Lepszego momentu na takie działania nie będzie - powiedział prezydent Konrad Fijołek.

Pierwszym etapem działań podczas ubiegania się o tytuł ESK2029 będzie prezentacja kandydatur krajowych. Mamy na to czas do 14 sierpnia 2023r. Na złożenie wstępnych aplikacji mamy czas do 15 września 2023, a preselekcja kandydatur odbędzie się od października do grudnia 2023. Pełną aplikację musimy złożyć w I połowie 2024r. a finalna selekcja odbędzie się II połowie 2024 roku. Komisja wybierze zwycięzców na początku 2025 roku.

Powstaną nowe przestrzenie sztuki



Podczas spotkania prezydent opowiedział o nowych przestrzeniach sztuki, jakie powstaną w mieście. To m.in. aula miejska, biblioteka nowa z częścią audytoryjną, forum ekspozycyjne na Placu Wolności, zagospodarowanie synagogi i terenów wokół niej, rozbudowa teatru z Galerią Szajny, kino Zorza, które przejmuje miasto, tereny kolejowe, czy muzeum fotografii.

Zaznaczył również, że zależy mu na dyskusji środowiska na temat wykorzystania i przeznaczenia Zamku Lubomirskich. Nakreślił też wstępny kierunek w jakim miasto będzie podążać przygotowując ofertę.

- Jesteśmy pomostem pomiędzy wschodem a zachodem, potencjałem który mamy i chcemy wykorzystać. Mamy tradycje z dawnych czasów, do których możemy nawiązać, mamy ogromny potencjał oparty na kulturze żydowskiej. A do tego jesteśmy miastem międzynarodowym, otwartym bez uprzedzeń i co bardzo ważne, miastem studenckim. A studenci to nasz ogromny kapitał. Nie musimy wymyślać niczego, my bazę mamy. Wystarczy, że przedstawimy prawdę - powiedział prezydent.

Kolejno do dyskusji włączali się przedstawiciele świata sztuki. Choreografka Marta Bury, twórczyni Teatru O de la podkreślała, że nowe miejsca są niezbędne, że jak najszybciej potrzebujemy
przestrzeni do spektakli, ale możemy również zagospodarować mniejsze sale i tworzyć kameralne miejsca kultury.

- To co bardzo ważne, to przygotowanie odbiorców. Na co zwróciła uwagę Karina Mińkowska-Pado psycholożka, trenerka i twórczyni teatralna. Aby w 2029 roku nasi odbiorcy byli gotowi, konieczna jest edukacja najmłodszych. Ale artyści muszą również godnie zarabiać swoją twórczością, wtedy będą mieli komfort pracy i będą działali.

W najbliższych dniach Wydział Kultury stworzy adres mailowy, na który artyści i animatorzy kultury, będą mogli wysyłać swoje propozycje, pomysły i które w kolejnych etapach będą omawiane i wprowadzane w życie.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.