Kwestie związane z odbudową Ukrainy oraz otwarciem oddziału UNOPS w Rzeszowie były tematem piątkowej konferencji prasowej w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim.
- Bardzo się cieszę się, że po raz kolejny wraz z panem posłem Pawłem Kowalem możemy przekazać bardzo dobre informacje na temat działań, które podejmowane są w ramach Rady do spraw Współpracy z Ukrainą i przede wszystkim Oddziału Obsługi Rady, który jest umiejscowiony w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim. Wszyscy mamy świadomość tego, że od 24 lutego 2022 roku, po wybuchu wojny na Ukrainie, Podkarpacie stało się sercem międzynarodowej pomocy - mówiła Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki.

Wojewoda podkarpacki podkreślała, że od momentu ogłoszenia Oddziału Obsługi Rady ds. Współpracy z Ukrainą w PUW odbyła dwie bardzo ważne wizyty. W dniach 8-9 maja w Kijowie wzięła udział w Międzynarodowym Kongresie Miast i Regionów "Partnerstwo Na Rzecz Zwycięstwa". W spotkaniu uczestniczyli też: prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

Oprócz części oficjalnej odbyło się także szereg spotkań bilateralnych z udziałem moich odpowiedników ze strony ukraińskiej: z obwodu lwowskiego, chmielnickiego, zakarpackiego, ługańskiego, tarnopolskiego, z merami takich miast, jak Kamieniec Podolski, Truskawiec, Kamionka, czy Lwów. Pokłosiem tej wizyty była organizacja bardzo ważnego wydarzenia, które miało miejsce we wtorek, 28 maja, w Truskawcu.

W misji gospodarczej w ramach inicjatywy ALL 4 UA uczestniczyli przedstawiciele prezydenta Rzeszowa oraz ukraińskich urzędów miast w: Truskawcu, Równem, Konotopie, Lwowie, Łucku, Połtawie i Iczni, a
także 9 podkarpackich i 5 ukraińskich firm.

- Bardzo ważne spotkania. Myślę, że efekty poznamy już niebawem. Strona ukraińska zaprezentowała gotowe projekty do realizacji, łącznie z pozwoleniami na budowę. Poszukuje teraz inwestorów do realizacji tych konkretnych zadań. Z drugiej strony firmy ukraińskie pokazały swój potencjał, co same mogą wykonać, a w jakim obszarze poszukują partnerów spośród polskich wykonawców - mówiła wojewoda podkarpacki.

Poseł Paweł Kowal, przewodniczący Rady ds. Współpracy z Ukrainą zaznaczył, że cel jest taki, aby Podkarpacie i Rzeszów były realnym hubem przy odbudowie Ukrainy. - Hubem w sensie infrastrukturalnym, ale także umieszczenia w Rzeszowie kluczowych instytucji odpowiedzialnych za inwestycje i za handel - tłumaczył poseł.

Wskazał, że trwa proces ratyfikacji umowy o powstaniu w Polsce instytucji Organizacji Narodów Zjednoczonych - UNOPS odpowiedzialnej i wyspecjalizowanej za odbudowy po sytuacjach konfliktowych w różnych częściach świata. 13 czerwca odbędzie się wysłuchanie publiczne na ten temat w Sejmie.

- Będziemy zatem mieli UNOPS w Polsce z oddziałem w Rzeszowie, który będzie pełnił funkcję informacyjną, tworzenia przetargów i przeprowadzi serię szkoleń dla potencjalnie zainteresowanych firm. Pracuję w tej chwili intensywnie nad tym, żeby proces odbudowy Ukrainy miał także wymiar regionalny. Jest taki pomysł, aby już podczas odbywającej się w dniach 11-12 czerwca wielkiej konferencji w Berlinie dotyczącej odbudowy Ukrainy spróbować stworzyć format Karpackiej Odbudowy - Polska, Słowacja, Ukraina. Pokazać jeszcze raz wszystkim na świecie, że nie da się prowadzić skutecznej odbudowy Ukrainy bez wymiaru regionalnego i transgranicznego - zapowiedział Paweł Kowal.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.