Wraz z nowym rokiem w Głogowie Małopolskim uruchomiony został nowy punkt zespołu ratownictwa medycznego.
- Bezpieczeństwo mieszkańców to dla mnie priorytet, dlatego tak wiele uwagi poświęcam tematom ochrony zdrowia i wzmocnieniu systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego - mówiła podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Głogowie Młp. mówiła Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki. - Zależy mi na zapewnieniu szybkiej i skutecznej pomocy potrzebującym przez profesjonalne zespoły dysponujące nowoczesnym sprzętem. Nowe karetki to także odpowiedź na większe zapotrzebowanie przy starzejącym się społeczeństwie. Funkcjonowanie ZRM w regionie jest cały czas analizowane, w szczególności w zakresie zapewniania czasu dotarcia na miejsce zdarzenia, jak też liczby wyjazdów. Dotąd na Podkarpaciu działało 101 zespołów ratownictwa medycznego (ZRM) - całodobowych i czasowych, ale ta liczba wzrosła.

Od 1 stycznia 2025 r. uruchomione zostały trzy nowe podstawowe ZRM:
  • w Głogowie Małopolskim - w gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych w trybie 16 godz./dobę, tj. w godz. 7-23;

  • w Przecławiu - w gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych w trybie 24 godz./dobę;

  • w Szyperkach w gm. Jarocin - w gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych w trybie 12 godz./dobę, tj. w godz. 7-19.

Od 1 stycznia 2025 r. wydłużony został także czas pozostawania w gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych dwóch ZRM:
  • stacjonującego w Dębicy - z 16 na 24 godz./dobę;

  • stacjonującego w Sieniawie - z 16 na 24 godz./dobę.

W wyniku wprowadzanych zmian, od 1 stycznia 2025 r. na terenie województwa podkarpackiego działają już 104 Zespoły Ratownictwa Medycznego całodobowe i czasowe, w tym 14 specjalistycznych i 90 podstawowych. Aktualizacja została zaakceptowana przez ministra zdrowia - 20 listopada 2024 r.

Statystyka (2024 r.):
  • Liczba odebranych połączeń przez Dyspozytorów Medycznych - 224 558;

  • Liczba fałszywych zdarzeń - 18 168;

  • Średni czas oczekiwania na połączenie na numer alarmowy 999 wynosi 5 sek;

  • Średni czas obsługi zgłoszenia przez dyspozytorów medycznych wynosi 2 minuty 47 sekund. Dyspozytor musi zebrać dane adresowe, wywiad medyczny i w sytuacjach trudnych tj. reanimacja, wypadki drogowe pozostać ze zgłaszającym do momentu dotarcia Zespołu Ratownictwa Medycznego.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.