Wirus HPV to nie tylko problem raka szyjki macicy u kobiet. Raport Podkarpackiego NFZ pokazuje jak często problem dotyczy mężczyzn.

Wirus HPV nie wybiera płci



Zakażenie HPV należy do najczęstszych infekcji wirusowych przenoszonych drogą płciową. Aż 80% ludzi zetknie się z nim w ciągu swojego życia. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj już u młodych osób, po rozpoczęciu aktywności seksualnej. - Transmisja HPV odbywa się głównie przez kontakty seksualne. Wirus może być także przenoszony przez kontakt "ciało do ciała" w obszarach genitaliów - zaznacza Michał Domaszewski, lekarz rodzinny.

Po co szczepić chłopców?



To nie tylko problem raka szyjki macicy u kobiet - chłopcy/mężczyźni są tak samo narażeni na zakażenie i jego poważne konsekwencje, takie jak: rak prącia, odbytu, gardła czy rozwój brodawek narządów płciowych, zwanych kłykcinami kończystymi. Szczepienia chłopców chronią także kobiety, ponieważ zaszczepieni mężczyźni nie zarażają ich HPV. Przerywając łańcuch zakażeń pomagają zmniejszyć liczbę przypadków raka szyjki macicy i innych nowotworów wywołanych przez wirus.

Szczepienia to klucz do ochrony!



Szczepienia przeciw HPV to inwestycja w zdrowie przyszłych pokoleń. Kraje, które realizują szczepienia, odnotowały nawet 90% spadek zakażeń. W Polsce program szczepień obejmuje dziewczynki i chłopców po ukończeniu 9. do ukończenia 14 roku życia. Od 1 czerwca 2023r. (stan na dzień 13 września tego roku) zaszczepiło się 127 581 (37,39%) chłopców i 213 672 (62,61%) dziewcząt w wieku 9-18 lat. Najwięcej w województwie mazowieckim - 47 009, a najmniej w opolskim - 7 615.

- W województwie podkarpackim zaszczepionych zostało 15 564 dzieci urodzonych w latach 2006 - 2015. Liczba duża, ale w procentach to jedynie 6,71% wszystkich uprawnionych do bezpłatnych szczepień - mówi Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego NFZ. Pełny raport dostępny jest na stronie internetowej Centrum e-Zdrowia.

Raport medyczny Podkarpackiego NFZ



  • nowotwór złośliwy części ustnej gardła oraz w obrębie wargi i jamy ustnej

  • nowotwór złośliwy odbytnicy, odbytu i kanału odbytu

  • nowotwór złośliwy prącia

- Z tymi typami nowotworu zmagało się ubiegłym roku aż 1691 mężczyzn. Skuteczność szczepień rzędu 90% oznacza, że dla ponad 1,5 tysiąca panów, ubiegły rok mógł być zdrowy. Nie był, gdyż zakażenie HPV dotyczy również męskiej płci. Rak spowodowany przez HPV nie wybiera płci, dlatego tak ważne są szczepienia - zachęca Rafał Śliż.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.