Dzięki potężnemu dofinansowaniu ze środków Krajowego Planu Odbudowy Rzeszów zakupi 20 ekologicznych, zeroemisyjnych autobusów napędzanych wodorem.
- Dziś mamy historyczny moment. Chciałbym podziękować pani minister Paulinie Hennig- Klosce za dobre serce dla Rzeszowa. Nasze miasto ma jedną z największych w Polsce flot autobusów niskoemisyjnych. Mam na myśli autobusy gazowe oraz coraz większą reprezentację autobusów elektrycznych. Teraz, po raz pierwszy w historii, sięgniemy po autobusy wodorowe, zeroemisyjne. Jest to możliwe dzięki wyjątkowej przychylności Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - podkreślił Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa podczas piątkowej konferencji, która odbyła się w ratuszu.

Podczas niej podpisana została umowa dotycząca przyznania stolicy Podkarpacia potężnego, bo aż blisko 70-milionowego dofinansowania do zakupu 20 autobusów wodorowych. - Ta decyzja była możliwa dzięki temu, że obywatele 15 października ubiegłego roku podjęli decyzję w wyborach parlamentarnych. Wybrany został rząd, który uruchomił środki europejskie, m.in. z Krajowego Planu Odbudowy. To właśnie w KPO jest źródło finansowania tej niezwykle ważnej z punktu wodzenia transportu miejskiego w Rzeszowie inwestycji - mówiła Paulina Hennig-Kloska, Minister Klimatu i Środowiska. - Rzeszów jest miastem, które wiedzie prym jeśli chodzi o transformację energetyczną. I dziś dokładamy kolejną cegiełkę, w postaci finansowania autobusów wodorowych, do tej drogi, którą podąża miasto. Ten zakup będzie kolejnym krokiem ku poprawie jakości powietrza w Rzeszowie, powietrza bez pyłów, bez cząstek azotu - dodała.

W ramach zawartej w piątek umowy Rzeszów otrzyma dokładnie 69 637 400 zł, co stanowi 87,48 proc. wartości kwalifikowanej zakupu 20 wodorowych autobusów. Przetarg na wybór firmy, która pojazdy dostarczy jest już przygotowywany i niedługo zostanie ogłoszony. Zgodnie z założeniami rzeszowskie autobusy wodorowe mają mieć do 12,5 metra długości, będą niskopodłogowe. Ich minimalna pojemność ma wynosić 55 miejsc. Niewykluczone, że pierwsze z tych zeroemisyjnych pojazdów pojawią się w Rzeszowie już w przyszłym roku.

- Dzięki tej dzisiejszej umowie Rzeszów zakupi 20 autobusów wodorowych a tym samym zlikwiduje 20 nieefektywnych autobusów na paliwo stałe. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wielu swoich programach wspiera transformację sektora transportu, idąc w kierunku elektromobilności, w kierunku gospodarki wodorowej. Obecnie w naszych programach mamy blisko 11 mld zł na ten sektor. Są to programy takie jak ten realizowany w Rzeszowie - Zielony Transport Publiczny, ale są także programy dla gospodarstw domowych, dla indywidulanych odbiorców. Niedługo będą uruchamiane kolejne. Te tematy są bardzo ważne ze względu na konieczność poprawy jakości powietrza. Transport, obok sektora bytowo-komunalnego, pełni niestety negatywną rolę we wpływaniu na powietrze - powiedziała Dorota Zawadzka - Stępniak, prezes NFOŚiGW.




Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.