Protest przewoźników na drogowych przejściach granicznych z Ukrainą, w tym na przejściu w Korczowej na Podkarpaciu, został zawieszony do 1 marca.
W Warszawie organizatorzy trwających od 6 listopada 2023 r. zgromadzeń przed drogowymi przejściami granicznymi w Dorohusku, Hrebennem i Korczowej podpisali z ministrem infrastruktury Dariuszem Klimczakiem porozumienie.

Jak podkreślił minister, nie oznacza to końca dialogu.- Wręcz przeciwnie. Zaczynamy bardzo intensywne, konstruktywne rozmowy, które mają dać konkretny efekt - realizację postanowień, które wynegocjowaliśmy - powiedział.

Do sytuacji w naszym regionie odniosła się wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul podczas spotkania z dziennikarzami.

- Zawieszenie protestu nastąpiło wczoraj o godz. 15:00. Przejście w Korczowej zostało udrożnione i na ten moment w kolejce oczekuje 147 samochodów. Trochę więcej samochodów jest w Medyce - 698, ale to wynika z tego, że utrudnienia na przejściach granicznych na obszarze województwa lubelskiego czy w przypadku naszego województwa - w Korczowej spowodowały, że kierowcy wybierali przejście w Medyce. To w ciągu kilku dni się unormuje i odprawy będą dokonywane regularnie - mówiła wojewoda.

Jak zaznaczyła Teresa Kubas-Hul, podpisane porozumienie zawiera siedem punktów, a poczynione ustalenia zostały niezwłocznie przekazane stronie ukraińskiej.

W dokumencie znalazły się zapisy dotyczące monitorowania realizacji dokonanych uzgodnień pomiędzy stroną polską a ukraińską m. in. w zakresie całkowitego wyłączania w ramach pilotażu (na 1 miesiąc) z systemu e-kolejka na DPG Malhowice-Niżankowice wszystkich pustych pojazdów powracających z Ukrainy czy wydłużenia okresu pobytu pojazdów ciężarowych zarejestrowanych za granicą na terytorium Ukrainy z 20 dni do 60 dni, a także ustanowienia równych dla przewoźników z Polski i Ukrainy zasad funkcjonowania e-kolejki.

W porozumieniu zostały także zawarte kwestie dotyczące: kontynuacji dialogu z Unią Europejską i przedstawienia propozycji zmian w umowie, która została zawarta pomiędzy UE a Ukrainą; prac legislacyjnych zmierzających do zmian w prawie krajowym; wzmocnienia systemu kontroli polskich służb w zakresie wykrywania nieuprawnionych i nieobjętych Umową UE-Ukraina przewozów; prowadzenia analiz w zakresie możliwości wsparcia finansowego.

Wojewoda podkarpacki podziękowała wszystkim osobom, które dołożyły starań, aby protest przebiegał w sposób bezpieczny. - Dziękuję samorządowcom, którzy przez czas protestu wspierali przewoźników, pomagali nam w rozwiązywaniu codziennych problemów. Chcę podziękować wszystkim służbom, zarówno Policji, jak i służbom granicznym za wsparcie, za duże zrozumienie i wszelką pomoc - powiedziała.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.