Bohaterowie Paneuropy stawili czoła smogowi, pandemii COVID-19 oraz bronili praw mniejszości. Teraz udzielają wsparcia Ukraińcom, którzy zmuszeni zostali do opuszczenia swoich domów w wyniku agresji Moskwy.
"Paneuropa. Solidarni z Ukrainą" to kolejny komiks z serii wydawanej przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce od 2019 r. Bohaterowie Paneuropy - zarówno ci, którzy pojawili się w poprzednich częściach, jak czarownik Jan Twardowski, jak i ci, którzy debiutują na łamach komiksu, na przykład bogini światła i nadziei Zorza - wspólnie stawiają czoła siłom zła ze wschodu, które próbują wykorzystać tragedię uchodźców i zniszczyć jedność Europejczyków.

Historia opowiedziana w komiksie jest dedykowana obywatelom Ukrainy, którzy zostali zmuszeni opuścić swoją ojczyznę i szukać pomocy między innymi w Polsce, oraz wszystkim, którzy wyciągnęli pomocną dłoń w ich stronę. Ludzie, którzy znaleźli bezpieczne schronienie w naszym kraju, otrzymali wsparcie od instytucji realizujących projekty współfinansowane ze środków unijnych. Uchodźcy mieli możliwość odwiedzania między innymi Piwnic Rzeszowskich, pierwotnie pełniących funkcje sklepów i magazynów, a obecnie będące częścią liczącej niemal 400 metrów długości Podziemnej Trasy Turystycznej i unikalną, interaktywną instytucją kultury.

- Komiks od zawsze podejmuje istotne tematy, takie jak równość, poszanowanie prawa czy wsparcie dla osób potrzebujących. W tegorocznej Paneuropie chcemy to pokazać. Te cechy są widoczne w bohaterach naszego komiksu, ale widać je przede wszystkim w przedstawicielach społeczeństwa obywatelskiego, którzy robią wiele dla osób słabszych i potrzebujących wsparcia. Fabuła komiksu pokazuje ich wysiłki. Komiks to także historia o nas samych, bo pokazuje zwykłych Polaków, pozytywnie reagujących na aktualne wydarzenia i oferujących pomoc uchodźcom - wyjaśnia pomysłodawca komiksu, Sebastian Rysz z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Jest on przekonany, że dzięki atrakcyjnej formie, komiks pozwoli dotrzeć z tym ważnym przesłaniem do szerokiego grona odbiorców, także do młodzieży.

Twórcami tegorocznej Paneuropy są czołowi polscy artyści, zajmujący się sztuką komiksową. Scenariusz stworzyli Berenika Kołomycka i Dominik Szcześniak. Ilustracje wykonali Grzegorz Pawlak, który debiutuje w tej serii sagi oraz Rafał Szłapa, Przemysław Truściński, Wojciech Stefaniec i Robert Służały, którzy pracowali już przy wcześniejszych edycjach. Według Roberta Służałego, tworzenie tego typu komiksu jest dużym wyzwaniem

- Moją rolą było zilustrowanie w sposób wrażliwy a zarazem jak najbardziej atrakcyjny dla czytelników ważnych społeczne tematów, które zostały ujęte w scenariuszu, przede wszystkim migrację narodu ukraińskiego do Polski w konsekwencji rosyjskiej agresji. Było dla mnie bardzo ważne, żeby czytelnik dobrze odczytał charakterystykę postaci fantastycznych, które stoją po dobrej, jasnej stronie. Sam bardzo się z nimi utożsamiam. Chętnie biorę udział w projekcie Paneuropa. Uważam, że ten komiks ma ważne przesłanie do czytelników. Nam, twórcom, pozwala zabrać głos w sprawach, które są w nim poruszane - mówi rysownik.

Do pracy nad najnowszym wydaniem "Paneuropy" zostali zaproszeni również twórcy z Ukrainy. Fragmenty fabuły zilustrowały Daria Bairamova i Bohdana, natomiast okładkę, która prezentuje m.in. Rzeszowskie inwestycje finansowane z funduszy europejskich narysował Igor Barańko, którzy w swojej bogatej karierze wydawał m.in. komiksy na rynek amerykański.

Komiks "Paneuropa. Solidarni z Ukrainą" został zaprezentowany publiczności Międzynarodowego Festiwalu Gier i Komiksu w Łodzi oraz Targów Książki w Katowicach. Uczestnicy obu imprez mogli otrzymać nieodpłatne wydanie komiksu wraz z dedykacjami od jego twórców. Komiks w wersji elektronicznej w wersji polskiej, ukraińskiej i angielskiej można pobrać ze strony Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. We współpracy z samorządem miasta Pszczyna komiks został przetłumaczony także na język śląski i również jest dostępny dla czytelników w wersji elektronicznej (docelowo powstanie także wersja drukowana).

W związku z trwającym Europejskim Rokiem Umiejętności Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce przygotowało propozycję dla młodzieży uzdolnionej plastycznie, szczególnie zainteresowanej komiksem.

We wtorek 21 listopada w Rzeszowskich Piwnicach odbywają się warsztaty poświęcone tworzeniu scenariuszy i krótkich form komiksowych. Uczestnicy, którymi są głównie uczniowie rzeszowskich szkół plastycznych mogą wzbogacić swoją wiedzę, pobudzić kreatywność, poznać techniki ilustracji i rozwinąć swój talent rysowniczy. Zdobyte podczas warsztatów umiejętności i relacja nawiązana z profesjonalnym rysownikiem i twórcą fabuł komiksowych mogą okazać się przydatne na dalszych etapach kształcenia młodych osób wiążących swoją przyszłość z przemysłami kreatywnymi. Warsztaty prowadzi współtwórca kilku ostatnich komiksów serii Paneuropa, Rafał Szłapa. Organizatorem warsztatów jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, a partnerem Miasto Rzeszów.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.