Krośnieński Sejmik Senioralny w RCKP w Krośnie rozpoczął dzisiaj (1 października) tygodniowy cykl wydarzeń skierowanych dla seniorów. Zaplanowano także potańcówkę, wystawy, warsztaty.
Już po raz ósmy prezydent Krosna Piotr Przytocki zaprosił krośnieńskich seniorów na sejmik senioralny. W tym roku odbył się 1 października w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza. Wydarzenie skierowane jest do osób starszych, a w szczególności do przedstawicieli organizacji zajmujących się tematyką senioralną oraz zrzeszających osoby starsze.

Prezydent Piotr Przytocki omówił między innymi działania na rzecz krośnieńskich seniorów w zakresie profilaktyki promocji zdrowia w 2024 roku. Przypomniał, że w mieście realizowane były lub są: Program wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego; Program polityki zdrowotnej w zakresie rehabilitacji leczniczej mieszkańców miasta Krosna powyżej 65 roku życia; Program profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy.

- Udzielanie jest też wsparcie mieszkańcom Krosna przewlekle, długoterminowo chorym w ich środowisku domowym, znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej poprzez opiekę pielęgnacyjną i opiekuńczą w domu chorego oraz Edukację rodzin i bliskich. Udzielanie jest również wsparcie psychologiczne poprzez bezpłatne porady w ramach zadania "Promocja zdrowia psychicznego wśród mieszkańców Krosna", a także zlecane zadania publiczne organizacjom pozarządowym z zakresu podejmowania działań w obszarze promocji zdrowego stylu życia - poinformował prezydent Piotr Przytocki.

Krośnieński Sejmik Senioralny

Prezydent Krosna wspomniał o wspieraniu organizacji pozarządowych w realizacji zadań z zakresu działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym.

- W 2024 r. przekazano ponad 100 tys. zł. w ramach dotacji. Działania realizowano w formie między innymi wykładów, warsztatów, lektoratu języka angielskiego, gimnastyki, nordic walking, prelekcji z zakresu zdrowego odżywiania i bezpieczeństwa cyfrowego, spotkań integracyjnych oraz wycieczek krajoznawczych - powiedział Piotr Przytocki.

W Krośnie wydawana jest Ogólnopolska Karta Seniora. Od września ubiegłego roku wydano ich już ponad 600.

Piotr Przytocki poinformował, że prowadzone są prace przy utworzeniu Dziennego Domu "Senior +". Będzie to placówka wsparcia dziennego przeznaczona dla 30 osób powyżej 60. roku życia, a ma rozpocząć swoją działalność początkiem 2025 roku.
Miasto wspiera też szereg wydarzeń kulturalnych skierowanych do seniorów organizowanych przez krośnieńskie jednostki kultury.

- Przygotowujemy również projekt w celu pozyskania środków z Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast, a wczoraj Muzeum Rzemiosła złożyło wniosek o dofinansowanie w zakresie podejmowania nowych atrakcyjnych działań w dziedzinie kultury w Pałacyku Kaczkowskich na Osiedlu Grota Roweckiego. - dodał prezydent Krosna.

Krośnieński Sejmik Senioralny

Prezydent, w imieniu posłanki Joanny Frydrych, zaprezentował także projekt ustawy o bonie senioralnym przygotowany przez ministra do spraw polityki senioralnej. Jest to ustawa o systemie usług wspierających rodzinę w opiece nad seniorem. Bon senioralny o maksymalnej wartości 2 150 zł to świadczenie pozwalające na sfinansowanie usługi wsparcia o charakterze opiekuńczym w miejscu zamieszkania seniora. Według projektu, organizacją usług wsparcia zajmie się samorząd gminny.

Stanisław Czaja, przewodniczący Krośnieńskiej Rady Seniorów powiedział, że od poprzedniego sejmiku w roku ubiegłym, miasto Krosno aktywnie zareagowało na wnioski, opinie i apele Krośnieńskiej Rady Seniorów.

- Krosno dołączyło do grona 250 gmin w Polsce gmin przyjaznych seniorom, gdzie istnieje możliwość otrzymania Ogólnopolskiej Karty Seniora. Ponadto między innymi mamy możliwość korzystania z bogatej oferty kulturalnej, w ramach budżetu obywatelskiego został zorganizowany wyjazd na Węgry dla 50 seniorów. Zostały wbudowane tężnie solankowe. Powstanie dom Senior+, o co postulowała Krośnieńska Rada Seniorów - stwierdził Stanisław Czaja.

Alicja Przepiórska-Ułaszewska, psychogerontolog, mediator, specjalista ds. projektów, współzałożycielka i członkini Rady Fundacji Via Salutis, wygłosiła prelekcję "Dobrostan - przepis na zdrowie i aktywne życie", a Danuta Wojnar-Płaza, przewodnicząca Rzeszowskiej Rady Seniorów przekazała informacje na temat dobrych praktyk rzeszowskiej Rady.

Krośnieński Sejmik Senioralny

Spotkanie umilił występ wokalistek i wokalisty ze Studia Piosenki Swing działającego przy RCKP w Krośnie. Na scenie zaprezentowali się: Natalia Bęben, Milena Bogaczyk, Amelia Filar, Magdalena Folta, Lena Rygiel i Aleks Szczepanik.

Wszyscy chętni mogli także wziąć udział w anonimowym badaniu ankietowym dotyczącym potrzeb krośnieńskich seniorów. Na uczestników sejmiku czekał też poczęstunek.

Gośćmi dzisiejszego wydarzenia byli między innymi radny Sejmiku Samorządowego Województwa Podkarpackiego Bronisław Baran, przewodniczący Rady Miasta Krosna Zbigniew Kubit, wraz z zastępczynią Anną Galert.

Zobacz zdjęcia


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.