W Zręcinie odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę napaści ZSRR na Polskę oraz ofiary stalinowskiego terroru i deportacji, w tym ks. majora Mieczysława Janasa, zamordowanego w Miednoje.
We wtorek, 17 września, obchodzono 85. rocznicę napaści ZSRR na Polskę. Było to następstwo układu Ribbentrop-Mołotow, który podpisano 23 sierpnia 1939 roku między III Rzeszą a Związkiem Sowieckim. W Zręcinie zorganizowano uroczystości, które miały na celu upamiętnienie ofiar stalinowskiego terroru oraz deportacji na Sybir.

Obchody rozpoczęły się w kaplicy przycmentarnej, gdzie uczestnicy wspólnie odmówili modlitwę. Pod tablicą upamiętniającą ks. majora Mieczysława Janasa złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Kolejnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów pod dębami pamięci, które posadzono w 2010 roku w ramach projektu "Katyń... ocalić od zapomnienia". Dęby te upamiętniają dwie postacie: majora Karola Szopę, zamordowanego w Katyniu, oraz ks. majora Mieczysława Janasa, zamordowanego w Miednoje.

Uczestnicy uroczystości w Kaplicy przycmentarnej w Zręcinie

Ostatnim punktem uroczystości była msza święta w intencji Ojczyzny, którą odprawił ks. Wacław Socha, proboszcz parafii w Zręcinie.

Ks. major Mieczysław Janas urodził się 2 stycznia 1904 roku w Świerzowej Polskiej jako syn Tomasza i Pauliny Janasów. W 1924 roku, po ukończeniu Państwowego Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Krośnie, rozpoczął studia w Seminarium Duchownym w Przemyślu. Cztery lata później, 29 czerwca 1928 roku, otrzymał święcenia kapłańskie. Pełnił funkcje wikariusza w parafiach w Samborze, Rzeszowie i Jaśle, a także był kapelanem rezerwy lotnictwa polskiego. Jako kapelan służył m.in. w Centrum Wyszkolenia Lotnictwa nr 1 w Dęblinie. W latach późniejszych pracował także jako notariusz Kurii Diecezjalnej w Przemyślu i kapelan biskupa.

Uczestnicy uroczystości przed dębami poamięci w Zręcinie

Ks. major Mieczysław Janas został zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD w Kalininie, obecnie Twer, między 25 a 27 kwietnia 1940 roku. Jego ciało spoczywa w dołach śmierci w Miednoje. W 2007 roku został pośmiertnie awansowany do stopnia majora.

Dęby pamięci, pod którymi złożono kwiaty, zasadzono w ramach projektu edukacyjnego w 2010 roku. Upamiętniają zarówno ks. majora Janasa, jak i majora Karola Szopę ze Zręcina, który także padł ofiarą zbrodni katyńskiej.

Zobacz zdjęcia


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.