Właściciele domów ogrzewanych gazem mogą wnioskować o dodatek, pod warunkiem spełnienia pewnych kryteriów. Gdzie złożyć wniosek i do kiedy można to robić? Komu
Do uzyskania dodatku gazowego trzeba spełnić kilka wymogów. Przede wszystkim gaz musi być źródłem ciepła w domu, o wsparcie finansowe nie mogą ubiegać się osoby, które używają go jedynie w kuchni, czy do podgrzewania wody. W celu potwierdzenia, że nieruchomość używa gazu do celów grzewczych, trzeba udać się po stosowny wpis do Centrum Ewidencji Emisyjności budynków i dołączyć go do wniosku.

Przy dodatku gazowym obowiązuje też kryterium dochodowe, 2100 dla osób gospodarujących samodzielnie i 1500 zł na osobę w przypadku wieloosobowych gospodarstw. Wnioski składać należy w urzędzie gminy, do którego przynależymy, po otrzymaniu i opłaceniu pierwszej faktury w 2023, nie później niż 30 dni od jej otrzymania. Na składanie wniosków jest czas maksymalnie do 31 grudnia.

Dodatek gazowy jest właściwie zwrotem z podwyżki VAT, której koszty właściciele nieruchomości ponoszą przy opłacaniu faktur. Ta refundacja wprowadzona została w ramach ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych. Wniosek nie zostanie jednak uznany, bez dołączonych do niego odpowiednich dokumentów. Jakie załączniki są wymagane?

Do wniosku dołączone powinny zostać następujące dokumenty:
  • Umowa między odbiorcą a przedsiębiorstwem energetycznym

  • Faktura za dostarczanie paliw i dowód opłaty faktury

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.