Wielkimi krokami zbliżają się wybory. Bardzo ważne, by każdy obywatel spełnił swój obowiązek i oddał głos. Jak to zrobić poza swoim miejscem zamieszkania?
W nadchodzących wyborach, które odbędą się w niedzielę 15 października, może wziąć udział każdy obywatel kraju, który ukończył 18 lat, najpóźniej w dniu wyborów. Wyjazdy nie są żadną przeszkodą ku temu, by skorzystać z przysługującego prawa. Głos oddać można poza swoim miejscem zamieszkania i nie powinno przysporzyć to żadnych trudności. Co dokładnie należy zrobić, by zyskać taką możliwość?

Z racji tego, że wybory odbywają się w niedzielę, wiele osób może korzystać z weekendu i przebywać poza swoją miejscowością, nie oznacza to jednak, że nie da się zagłosować. Wystarczy spełnić pewien warunek, a mianowicie złożyć wniosek o możliwość zagłosowania w gminie, w której aktualnie przebywamy. Wniosek można złożyć w urzędzie, lub przez internet, wystarczy posiadać profil zaufany lub e-dowód z podpisem elektronicznym.

Ze złożeniem wniosku należy się śpieszyć. Czas na dopełnienie wszelkich formalności uprawniających do głosowania, jest do 12 października. Po upływie tego terminu nie będzie już możliwości starać się o możliwość oddania głosu poza miejscem zamieszkania. Obywatele, którym zależy na tym, by zmienić miejsce do głosowania już na stałe, muszą złożyć wniosek jeszcze wcześniej, ze względu na długi czas oczekiwania na rozpatrzenie.

Osoby, które nie wiedzą, gdzie będą się znajdować w dniu wyborów, powinny w pierwszej kolejności złożyć w urzędzie wniosek, by uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania. Na podstawie tego dokumentu można głosować z dowolnego miejsca. Zaświadczenie wydawane jest jednorazowo, nie ma opcji wydania odpisu lub duplikatu, dlatego należy pilnować, by nie zgubić dokumentu.

Opcja druga to czasowa zmiana miejsca głosowania, zaświadczenie uzyskuje się również na podstawie złożonego wniosku. W tym przypadku formalności można dopełnić przez internet, nie ma konieczności osobistej wizyty w urzędzie. Osoby, które mimo wszystko planują złożyć wniosek osobiście, muszą zrobić to dokładnie w mieście lub gminie, gdzie planują oddać głos. Pamiętać też należy o tym, że czasowa zmiana miejsca głosowania obowiązuje tylko przy bieżących wyborach, przy kolejnych konieczne jest ponowne składanie wniosku.

Przy zmianie miejsca głosowania na stałe trzeba mieć na uwadze dosyć długą procedurę. Rozpatrywanie wniosku trwa standardowo do 5 dni, zdarzyć się może też jego odrzucenie i konieczność ponownego składania.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.