Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej są lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania. Fragmenty utworu Elizy Orzeszkowej można było dzisiaj usłyszeć w Muzeum Rzemiosła w Krośnie.
Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano Trylogię Henryka Sienkiewicza.
W 2015 roku w warszawskim Ogrodzie Saskim Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczęli Narodowe Czytanie Lalki Bolesława Prusa. W kolejnych latach czytano: Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, Nowele polskie - zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego, Balladynę Juliusza Słowackiego, Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej, a w 2022 roku Ballady i romanse Adama Mickiewicza.

W tym roku wybrano Nad Niemnem - najbardziej znaną powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886-1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza.
Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku.

Prezydent RP Andrzej Duda skierował okolicznościowy list, zachęcając do wspólnej lektury.

- To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek "przy polskim stole". Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu - podkreślił w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Dzisiaj (8 września) wspólne czytanie Nad Niemnem zorganizowało Muzeum Rzemiosła w Krośnie wspólnie z Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Krośnie, Zespołem Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Krośnie i Podkarpackim Zespołem Placówek Oświatowych w Rzeszowie.

Fragmenty utworu Elizy Orzeszkowej odczytali Romualda Wojnar, wicedyrektor ds. Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie, Małgorzata Szybiak, wicedyrektor Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie, Justyna Suchodolska z Muzeum Rzemiosła w Krośnie oraz uczniowie ZSP nr w Krośnie: Emilia Rachwał, Natalia Łątka i Dawid Gosztyła.

Dzięki sztucznej inteligencji uczestnikom spotkania towarzyszyła Eliza Orzeszkowa.

Zobacz zdjęcia


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.