Przed południem, 11 sierpnie przy ul. Chopina w Krośnie zainaugurowano działalność parku sensorycznego. Ma być to miejsce relaksu i odprężenia.
Przedsięwzięcie pn. "Zagospodarowanie skweru przy ul. Chopina w Krośnie jako parku sensorycznego" zostało zrealizowane w ramach Projektu pn. "Kreujemy+Rozwijamy+Ożywiamy+Stymulujemy+Nakreślamy+Odmieniamy=KROSNO" finansowanego z Programu Rozwój Lokalny w 85% ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa.

Przedsięwzięcie zostało wypracowane w modelu partycypacyjnym i jest odpowiedzią na liczne postulaty mieszkańców Krosna odnośnie tworzenia miejsc odpoczynku i rekreacji w otoczeniu zieleni. - To miejsce tworzone dla mieszkańców przy udziale mieszkańców - tak o nowym parku sensorycznym przy ul. Chopina mówił Piotr Przytocki Prezydent Miasta Krosna, podczas symbolicznego spotkania w dniu oddania obiektu do użytku.

Inwestycja polegała na wykonaniu robót budowlanych związanych z zagospodarowaniem terenu w otoczeniu ogrodu działkowego im. F. Chopina w Krośnie. Wykonano nasadzenia drzew od strony ul. Chopina, wytyczone zostały ścieżki spacerowe i rowerowo-spacerowe, siedziska oraz nasadzenia roślin ozdobnych. Mieszkańcy mogą skorzystać również z altany grillowej, stanowiska grillowego z pergolami, siedzisk kamiennych i ławeczek ogrodowych. Całości dopełniają pomosty drewniane, trejaże oraz podwyższone rabaty z roślinami.

Park sensoryczny w Krośnie przy ulicy Chopina

Zgodnie z projektem zagospodarowania, teren spełnia różne funkcje, tj. wypoczynkową, rekreacyjną oraz rehabilitacyjną. Funkcja rehabilitacyjna to przede wszystkim hortiterapia - część parku stworzona została w formie ogrodu sensorycznego dla osób niepełnosprawnych.

- To niezwykłe miejsce będzie edukować, wyciszać i zachwycać barwami i dźwiękami. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, bo teren parku spełnia funkcję wypoczynkową, rekreacyjną oraz rehabilitacyjną. Terapia tu stosowana będzie uzupełnieniem innych metod leczenia różnego typu schorzeń i zaburzeń - powiedziała obecna podczas otwarcia wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Terapia ta stosowana jest jako uzupełnienie innych form leczenia różnego typu schorzeń i zaburzeń. Jej istotą jest oddziaływanie na kondycję psychiczną, fizyczną i intelektualną pacjenta za pomocą roślin, a mówiąc bardziej precyzyjnie - ogrodu i prac ogrodniczych. Rehabilitacja w tej formie to przede wszystkim wykorzystanie zmysłów wzroku, słuchu i węchu, polegająca na obserwacji roślin, wsłuchiwaniu się w dźwięki przyrody, poznawaniu zapachów ogrodu.

Zobacz zdjęcia


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.