Muminki to postacie z bajek doskonale znane i cenione na całym świecie. Chętnie oglądamy je na ekranach telewizorów wraz ze swoimi pociechami i czytamy książki o ich przygodach. Ta druga propozycja jest o tyle ciekawsza, że pozwala dzieciom pobudzać kreatywność i poznawać świat z całkiem innej perspektywy. Jaka jest kolejność czytania Muminków?

Książki o Muminkach


Czy "Muminki" to cykl książek, który trzeba czytać w odpowiedniej kolejności? Z pewnością najlepiej jest rozpocząć od pierwszego tomu, w którym bohaterowie budują dom i znajdują dolinę. Potem jednak można czytać kolejne tomy niezależnie od siebie, gdyż poszczególne przygody Muminków nie mają na siebie wpływu. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby przeczytać tę serię zgodnie z kolejnością wydania, musimy poznać tę kolejność. Sprawdźmy zatem, po jakie tytuły sięgać po kolei.

Kolejność czytania Muminków


Do dyspozycji mamy dziewięć pozycji książkowych o Muminkach i ich przygodach. Główne postacie poznajemy już w pierwszym i drugim tomie, o tytułach "Małe trolle i duża powódź" oraz "Kometa nad Doliną Muminków". Kolejność czytania Muminków zgodnie z wydaniem jest następująca:

1. "Małe trolle i duża powódź" - książka powstała w 1945 roku. Tutaj poznajemy bliżej Mamę Muminka, Tatę Muminka i samego Muminka oraz stworka o imieniu Ryjek. Opowieść wskazuje na przygody Tatusia, który zaginął w podróży, jednak wszystko kończy się szczęśliwie.
2. "Kometa nad Doliną Muminków" - w tej części poznajemy Włóczykija, Pannę Migotkę, jej brata Migotka i Paszczaka. Muminek wyrusza z przyjaciółmi w wyprawę, aby dowiedzieć się, czy jego światu grozi niebezpieczeństwo.
3. "W Dolinie Muminków" - wiele osób wskazuje tę książkę jaką swoją ulubioną. Znajdziemy ty historię o kapeluszu Czarnoksiężnika, jaki wywołał zamieszanie wśród Muminków.
4. "Pamiętniki Tatusia Muminka" - ta książka obejmuje wspomnienia z młodości Tatusia Muminka.
5. "Lato Muminków" - opowiada o wielkiej powodzi, która zmusza bohaterów do zamieszkania w teatrze unoszącym się na wodzie.
6. "Zima Muminków" - Muminek budzi się w trakcie snu zimowego i czuje się samotny, gdyż reszta domowników śpi. Oddaje się zatem przygodom wraz z Małą Mi, Paszczakiem i Too-Tikiem.
7. "Opowiadania z Doliny Muminków" - w zbiorze opowiadań poznajemy wiele fascynujących postaci. Każda z nich porusza wyobraźnie i skłania do refleksji.
8. "Tatuś Muminka i morze" - ponownie przeżywamy przygody wraz z Tatusiem Muminka. Pragnie on zostać latarnikiem i napisać książkę o morzu.
9. "Dolina Muminków w listopadzie" - ta książka jest przepełniona nostalgią i smutkiem. Czytelnik może zatem zastanowić się nad swoim losem i ostatecznie pożegnać z ulubionymi Muminkami.

Tove Jansson stworzyła wyjątkowych bohaterów, którzy skradli serce dzieci i dorosłych na całym świecie. Nie musimy czytać książek o Muminkach w odpowiedniej kolejności, chyba że bardzo tego chcemy. Podczas czytania będziemy się wzruszać, śmiać i wyciągać wiele wniosków i mądrości, dotyczących także naszego życia.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.