Borykając się z niedoczynnością tarczycy, ma się pełną świadomość problemów zdrowotnych, jakie ona powoduje. Czy w tej sytuacji możliwa jest jednak wydajna aktywność fizyczna i budowanie masy mięśniowej?
Wiedza o posiadaniu niedoczynności tarczycy może spaść niespodziewanie na człowieka, zazwyczaj po wykonaniu właściwych badań. Wiele symptomów tej choroby mylonych jest z innymi, co sprawia, że wielkim zaskoczeniem może być ostateczna diagnoza lekarska. Jednak w przebiegu tej choroby można zauważyć pewne objawy, które z pewnością utrudniają normalne życie. Jednym z nich jest spowolniony metabolizm, który skutkuje przybieraniem na wadze. Nic więc dziwnego, że osoby z niezdiagnozowaną niedoczynnością tarczycy, często trafiają do siłowni i na zajęcia, obejmujące treningi siłowe, planując zamienić nadmiar tłuszczyku w mięśnie. Wtedy zaczyna się dramat. Brak sił, szybkie zmęczenie, palpitacja serca, zadyszka. I znowu wiele osób sądzi, że tak musi być, bo organizm jest zaniedbany, nieprzyzwyczajony do wysiłku.

Tarczyca, choć bardzo mała, jest niezwykle ważnym organem w ciele człowieka, który reguluje pracę wielu narządów, ponieważ zajmuje się produkcją hormonów. Zaburzenia jej pracy, stan zapalny, prowadzą do różnego rodzaju dysfunkcji organizmu, między innymi takich, jak problemy z metabolizmem, budową kości czy mięśni. Człowiek z nieleczoną niedoczynnością tarczycy jest stale zmęczony i pozbawiony energii, a każdy wysiłek kosztuje go bardzo wiele, ponieważ siła jego mięśni jest osłabiona.

Czy z niedoczynnością tarczycy można intensywnie trenować?


Powstawanie niedoczynności tarczycy ma niejednokrotnie swoją przyczynę w zbyt intensywnym treningu, który może rozregulowywać proces wydzielania przez nią hormonów. Dlatego też, przy chorobach tego organu nie są wskazane długotrwałe ćwiczenia siłowe, mogące zwiększać tętno powyżej 70% normalnej jego wartości. Zaburzony metabolizm w niedoczynności tarczycy wymaga jednak aktywności fizycznej. Dlatego warto poprosić o pomoc trenera personalnego, który jest w stanie przygotować zestaw ćwiczeń odpowiedni do każdego rodzaju schorzenia.

Warto pamiętać, że intensywne treningi prowadzą do znacznego spadku hormonów. Po ich wykonaniu konieczna jest dłuższa regeneracja. Zbyt długo trwający tego rodzaju wysiłek, może powodować przewlekłe zmiany w wydzielaniu hormonów przez tarczycę, co może być niebezpieczne dla zdrowia osoby ćwiczącej. Dlatego konieczne jest prawidłowe dawkowanie aktywności pod nadzorem trenera, który doradzi także danej osobie jak zachować odpowiedni balans kaloryczny w spożywanej diecie i jak stosować prawidłową suplementację, co może skutecznie wspomóc leczenie niedoczynności tarczycy.

Podstawową kwestią przy tym schorzeniu są jednak regularne badania poziomu hormonów, o czym należy zawsze pamiętać. Poszukując w internecie punktów medycznych, w których można je wykonać, warto zajrzeć na stronę bet.pl i sprawdzić wyniki rozgrywek sportowych.

Niedoczynność tarczycy nie wyklucza aktywności fizycznej. Starając się, mimo choroby, utrzymać swój organizm w dobrej kondycji fizycznej, warto poprosić specjalistę o pomoc w ustaleniu odpowiednich ćwiczeń i diety.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.